Дайлраде 2011

Алгоритмы истории
Назад Родом из России
Велоспорт 2011

 

ВЫСТАВКА ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНОГО

ИСКУССТВА 60-Х - 90-Х ГОДОВ ЛАТВИИ

21 апреля 2011

 

С 22 апреля 2011 года по 15 июля выставочный зал „Rīgas mākslas telpa” распахнул двери, приоткрыв завесу тайны 60-х-90-х годов 20 века в мире прикладного искусства и керамики.

В хранилищах Союза художников сохранены поистине величайшие для Латвии образцы гобеленов и изделий из стекла и керамики.

Уникально и то, что большинство художников наши современники, они продолжают творить на ниве живописи по сей день. Для некоторых из художников было сюрпризом, что их работы выставлены в зале, что они сохранились.

Более 500 экспонатов предстанут перед поклонниками латвийского искусства. Открывает экспозицию работа художника Виестурса Берзиньша.

 

 

 

Dekoratīvi lietišķā māksla 20. gadsimta 60.-80. gados

 

No 22.aprīļa Rīgas pilsētas izstāžu zālē „Rīgas mākslas telpa” būs apskatāma izstāde „Dekoratīvi lietišķā māksla Latvijā 1960-1990 no Latvijas Mākslinieku savienības krājuma” – vairāk nekā 500 mākslas darbi, kas tapuši 20. gadsimta 60.-80. gados – tekstilijas, keramika, metālmākslas, ādas un stikla mākslas, kā arī dekoratīvās kokapstrādes eksponāti. Izstādītie darbi sniegs ieskatu gan lietišķās mākslas attīstības tendencēs, gan mākslinieku rokrakstos.

 

„Latvijas Mākslinieku savienības kolekcijas dekoratīvi lietišķās mākslas darbi tik plašā apjomā tiek izstādīti pirmo reizi. Tas ir unikāli un nozīmīgi gan visai mūsu sabiedrībai, gan pašiem māksliniekiem – darbu veidotājiem. Daudzi mākslinieki 21.gadsimtā savu daiļrades izteiksmes stilu ir pilnībā mainījuši, vēl citi šodien darbojas citās mākslas jomās vai no mākslas sfēras ekonomisku apsvērumu un valsts atbalsta trūkuma dēļ ir aizgājuši.

 

Ekspozīcija aptver laika posmu no 20.gs. 50.gadu beigām līdz 90.gadu sākumam. Tā ir reizē kolekcijas veidošanās un pastāvēšanas vēsture; kolekcijas, kuras veidošanās izbeidzās līdz ar Latvijas neatkarības atgūšanu 1991. gadā un Mākslas fonda likvidāciju 20.gs. 90.gadu sākumā. Tas ir arī jautājums par kolekcijas nākotni, jo ir aktualizējies kolekcijas saglabāšanas jautājums,” norāda Mag. Art. Velta Raudzepa, mākslas zinātniece.

 

„Izstādes mērķis ir reprezentēt Latvijas Mākslinieku savienības dekoratīvi lietišķās mākslas kolekciju un pēc iespējas visus tās autorus, no kuriem daudzi, būdami dzīvi klasiķi, ir radoši joprojām. Līdzīgi kā pērn notikusī glezniecības izstāde no Latvijas Mākslinieku savienības krājuma, arī dekoratīvi lietišķā māksla no nesenās pagātnes iecerēta, lai neaizmirstu mūsu vērtības un paplašinātu priekšstatu par laikmetīgo mākslu no šodienas fenomena līdz pēctecības apziņai.

 

Izstādi strukturēs gadalaiku tēma, kas Latvijas dekoratīvi lietišķajā mākslā ir bieži sastopama un cieši savijusies ne vien ar dabas motīviem un lauku darbiem, bet ar rakstu zīmēm, ko mākslinieki nereti pielieto. Īpašās senās zīmes, kas ir vizuāli dekoratīvas, ienes kosmoloģisku telpu daudzu darbu tēlainajā struktūrā, vienlaikus ar savu filozofisko vispārinājumu, neikdienišķumu un moderno interpretāciju tās sasaucas ar pasaules mākslas abstraktajām tendencēm,” stāsta Inga Šteimane, izstādes kuratore.

 

„Tā nebūtu kļūda, ja šīs izstādes tapšanas procesu, gan tiešā, gan pārnestā nozīmē, nosauktu par „Saulcerītes modināšanu” (izstādē apskatāmā Ingas Skujiņas gobelēna vizuālā ietekmē).

 

Mums ir dota unikāla iespēja redzēt mākslas darbus, kuri ilgus gadus ir nogulējuši fondu plauktos un pēc izstādes tur arī atgriezīsies. Šie ir arī VIŅU Svētki, jo tiem ir dota iespēja atkal uzmirdzēt,” nepalaist garām šo brīdi aicina Mārtiņš Heimrāts, Latvijas Mākslinieku savienības prezidents, kurš veidojis izstādes telpu.

Izstādē apskatāmi daudzu zināmu un iecienītu mākslinieku darbi: Rūdolfs Heimrāts, Milda Klēbaha, Georgs Barkāns, Ruta Bogustova, Edīte Pauls -Vīgnere, Aija Baumane, Lilita Postaža, Lija Rage, Egils Rozenbergs, Viesturs Bērziņš, Ērika Iltnere, Laima Kaugure, Pēteris Martinsons, Ausma Žūriņa, Margita Melnalksne, Rita Einberga, Violeta Jātniece, Izabella Krolle, Ilda Sīlis, Maija Katvare, Anda Līce, Anatolijs Vanags, Jānis Poļaks, Arnis Lapsiņš, Ēriks Rubenis, Visvaldis Budze, Silvija Auere, Levons Agadžanjans, Džems Bodnieks, Juris Gagainis, Juris Dunovskis, Olģerts Keterliņš, Raimonds Rinkēvičs, Vera Cepurīte, Astrīda Siltuma, Helēna Lauva, Ingrīda Preisa, u.c.

 

Izstāde „Dekoratīvi lietišķā māksla Latvijā 1960 – 1990 no Latvijas Mākslinieku savienības krājuma” būs atvērta līdz 15.jūlijam.

 

 

Изменения  05.02.2023

   Латвийское радио 4 "Домская площадь"